Davulbaz' a bahar geliyor. Çam kokularıyla bezenmiş mis gibi bir hava ve pırıl pırıl bir güneşle karşılıyor bu sabahı Davulbaz.

   Artık bitiyor Kahvehane, Av ve Ev döngüsüyle süren hayat. Başka bir amaca uyanıyor bu gün Davulbaz'lı. Aylardır baharı bekleyen koyu kahverengi kucaklaşmak istiyor o büyüleyici yeşillikle, Tarlalar sabırsızlanıyor bağrındaki buğdayları o yeşillik ahengine dahil edebilmek için. Serin rüzgarlar bulutları taşıyor bir bir, bu oluşumda benimde katkım var dercesine. Her yıl hiç durmaksızın kesilen çam ormanlarımız hala yeşilin en koyu tonuyla gülümsüyor birşeyler anlatmak ister gibi.  Yıllardır ekmeğimiz, aşımız, gelecek için  umudumuz olan ormanlarımız tüm yaptıklarımıza rağmen bu baharda gülümsüyor bize.  Derelerden çağlayan serin sular bereketi anlatıyor adeta.

           Tatlı bir telaş sarmış köyü, yaşanılan tüm acılar, mutsuzluklar bir kenara bırakılmış, herkes ekmeğinin umudunun peşine takılmış.

         Evler artık dar gelmeye başlamış çalışkan köylüye; baltasını, kazmasını, küreğini alan atmış kendini dışarı. Bildiği işle meşgul oluyor, ormanla toprakla kucaklaşıyor nasırlı elleriyle.

 

        Davulbaz'da Nisan yağmurları bambaşka bereketle müjdeler köylüyü, bu yağmurlarla başlar; Göbelek, Sahlep, Mantar mevsimi. Yaptığımız tüm kötülüklere rağmen yine orman kucak açar tüm bereketiyle hiç esirgemeden.

         Nisan ayı sonlarında başlar göbelek. Yüksel'in mağranın ardında göbelek bulduğu söylentileri her yıl köyde kulaktan kulağa  yayılır, ve bu iş için sanki bir başlama atışıdır bu söylentiler, ve bir haftaya kalmaz tüm köylünün erkek-kadın, çoluk-çocuk demeden dağlara dağılmasıyla başlar bu tatlı telaş. Her çamın dibi her yaprağın altı didik didik aranır. Zahmetli iştir göbelek nasip işidir aslında.

 Onlarca dağ gezip hiç bulamama ihtimali her zaman aklındadır köylünün ama her şeye rağmen umut yüzleri gülümsetmeye yetmektedir.

  Akşam eve dönüldüğünde Davulbazlının hiç bir yorgunluğu kalmaz, çünki bu gün bitmiştir. Umutlar yarın içindir. Ve yaşadığımız sürece umutları doğuran yarınlar hiç bitmeyecektir.

 

    

 

Yazarın diğer yazılarını görmek için buraya tıklayınız.

Yorumlar  

 
0 #3 Birkan Soylu 2010-04-19 17:38 Sevgili kardeşim yazı çok güzel… Biliyormusun sendeki bu memleket sevgisi sana daha çok güzel yazılar yazdırır. Tebrik ediyorum. Alıntı
 
 
0 #2 Derviş GÜL 2010-04-08 22:38 Yazıyı beğenmen hoşuma gitti sait elimden geldiğince birşeyler karalamaya çalıştım inşallah fırsat bulup devamını getime imkanım olur. Alıntı
 
 
0 #1 kocaman 2010-04-08 22:17 derviş abicim yazını okurken kendimi köyümüzüzn hayaline kapılarak okudum coşkulu anlatımına rağmen ister istemez duygulandım dilin çok akıcı ve tasfirlerin çok güzel tebrik edyorum Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail