Ardıçlar , Pöhrekler , Sarıkaya (Sarağya ) , Debidin pınarı , Çataklar nedir sizce ortak olan nokta hepside davulbazın kuzeyinde bulunur ama yüzü güneye bakar  köye yakındır toprağı kızıldır. ardıç vardır kar ilk defa buralardan kalkar köyümüzün en güzel çiçekleri burada olur yani; bitki örtüsü farklıdır , toprağı farklıdır,  daha verimlidir toprağı davulbaz köyü sakinlerine kışın esaretinden sonra bütün bereketimi sunacağım diye güneşten aldığı bütün enerjiyi fışkırtır toprağın yüzüne köyün diğer mevkileri hala uyurken kar altında mart onbeş sarağya erimiş toprağı canlanmış ilk sürüler oraya çıkartılır, oradan beslenir köyün sürüsü ilk bir ay sonra ağaçlar kesilir saplar kesilir kışın bitimiyle ilk bir ay talan edilir orası bilinçsizce tabi , ama inadına her yıl dahada inatlaşır sarağya kesilen ağaçalrın yerine yenileri çıkarır her yıl bin bir çeşit çiçeğe bin bir çeşit ekler ölür ölür dirilir her yıl davulbaz halkına hizmet eder hürmet eder sever... neden bukadar çok hırpalnır burası neden mi ? o kadar kara toprağın içinde farklıdır , kızıldır toprağı , bir kere köyün güneşi gören ve hep güneşe bakan yeridir orası farklıdır.

 Farklı olmanın bedeli vardır hırpalanırsın yorarlar seni yerler tüketirler ama farklı olarak hizmet etmiştir memleketine ilk çiçeği o çıkarmıştır bağrında gençtir hecanlıdır umut doludur göğsü. güzel memleketimin farklı insanları horlanan dışlanan ama memleketi bir adım olsun ileri götüren güzel memleketimin güzel insanları , Mustafa Kemal ATATÜRK farklıydı idam cezası verildi istanbul hükümeti tarafından yılmadı osmanlı subaylarının içinde farklı düşünmenin bedeli olmalıydı ve o türk milleti için bu bedeli ödemeye hazırdı canıda olsa... Atatürk Türk milleti tarihinde ne ilkti nede son olacaktı cumhuriyet tarihi boyunca farklı oldukları için asılan ne çok insan olacaktı Atatürk farklı olmanın yükünü taşıyabilmişti, türk milletide taşıdı bu yükü taşımak zorundaydı milletim Osmanlının son zamanlarında halk uzun süren savaşlar yüzünden açlık ve sefalet içindeydi biliyormusunuz Osmanlının yine son zamanlarınada Anadolu halkı açlıktan ot yiyordu çok şükür geride kaldı. Türk milletin sömürge ülkelerinden ve o açlıktan yok olup gitmekten farklı düşünce yapısı kurtarmıştı ama milletimiz görmedi farklı olmadaki cevheri ve cumhuriyet tarihi boyunca farklı düşünceleri farklı kişilikleri mahkum ettiler hatta astılar ve cumhuriyet 87. yılında hala bu nokyadaysa emin olun davulbazlının toprağı farklı ve yüzü güneşe dönük sarağyaya mart onbeş demeden ilk başını kaldıran yer olduğu için sürüsü ile hücum etmesi ve orayı talan ile aynı sebeptendir. Farklı giyinen farklı düşünen farklı konuşan farklı çizgilerden giden gençlerimize biraz saygı duyalım seyredelim ışığını güneşini alsın bakın size bu memleket binbir renkte binbir çeşit kokulu çiçekleri size nasıl verecekler dinine , tarihine kültürüne milletine ve geleceğe yobaz düşünceli cumhuriyet tarihi boyunca bizi yönetenlerden daha çok , nasıl sahip çıktıklarını seyredin. Farklı olduğu için kimse asılmasın kimse zindana atılmasın kimse dışlanmasın ama siz korkmayın sarağyayı yayın   allah sizin ve hayvanlarınızın rızkını verir.  

Sevdamız bir uzun bakış,
Ey memleket ey soylu düş,
Ömrümüze girip oturdu kış.

Bir gün gidim denilmemiş,
Daha gün yüzü görmemiş,
Örselenip, kırılmamış oyy..

Ne bu sürgün, ne bu gidiş,
Ey memleket, sevdalı düş,
Katlimize ferman bu son gülüş..

Zaman geçiyor...

 

Yazarın diğer yazılarını görmek için buraya tıklayınız.

Yorumlar  

 
0 #2 Özdoğan SARIÇAM 2011-09-05 00:10 yazmaya devam. çokgüzel olmuş eline sağlık. Alıntı
 
 
0 #1 Derviş GÜL 2011-01-30 20:39 Eline sağlık Sait çoketkileyici ve farklı bir yaklaşım ama hedefine ulaştığına eminim. Görüşmek üzere. Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail