Geçim kaynakları

ORMANCILIK:

Köyümüzün en büyük geçim kaynaklarından birisi ormandır. 1980 li yıllardan beri köyümüzde kurulmuş olan S.S Davulbaz Köyü Orman Kalkındırma Kooperatifi köylülerimize hizmet vermektedir. Her yıl düzenli olarak yapılan kesim, sürütme, nakliyat çalışmaları Orman Bölge Müdürlüğü nezaretinde  Kooperatifimiz tarafından yürütülmektedir. Her geçen gün dahada azalmaya yüz tutan ormanlarımız Davulbaz Köyü halkının en büyük geçim kaynağıdır.

TARIM:

Köyümüzde tarım  çok büyük bir gelir getiren kaynak değildir. Gerek köyün Rakım saysının yüksek olması gerekse Topraklarımızın verimsiz olması nedeniyle Davulbaz köyü halkı tarım da aradığını bulamamaktadır. Köyde ekilen tarım ürünleri Buğday, Arpa, Fiğ, Yonca, Patates ve Fasülye ile sınırlıdır. Ve bu ürünler ancak köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yetmektedir. Yetiştirdiği ürünü dışarıya satan çok nadirdir.

 

HAYVANCILIK:

Köyümüzde küçükbaş hayvanclık yok denecek derecede azdır. 10-15 yıl öncesine kadar her hanede mutlaka bulunan küçükbaş hayvan günümüzde sadece tek hanede vardır. Yine bununla aynı derecede bulunan manda ise şu anda köyde hiç yoktur. Genelde her evde ortalama 3-5 büyükbaş hayvan bulunmaktadır. Bu işi büyük çaplı yapan köylülerimzde vardır. Yaz aylarında yaylaya çıkarak aylarca yalada kalırlar.

 

 

ARICILIK:

Köyümüzde 7-8 yıl öncesine oranla arıcılkta azalma vardır. Arıcılık köylümüz için çok önemli bir geçim kaynağı değildir. Genelde insanlarımız kendi ihtiyaçlarını karşılamak için arıcılık yaparlar.

GÖBELEK MANTARI:

Köyde bahar ayının gelmesiyle Nisan ayının ortasında başlayan   Göbelek toplama mevsimi yaklaşık olarak  1 - 1.5 ay sürer Göbelek toplama köylümüz için en önemli yan gelirlerden biridir. Kilogran fiatı yaklaşık olarak 15-20 ytl arasında değişen göbelek de her geçen yıl dahada azalmaya başlamıştır. (Göbelek mantarının gıda ve  ilaç  sektöründe kullanıldığı bilinmektedir.)

SAHLEP:

Yine hepimizin çok severek içtiği Sahlep'in hammaddesi köyümüzde yetişmektedir. Göbelek mevsiminin bitmesiyle yine 1 - 1.5 aylık Sahlep dönemi başlar. Sahlep Yumru köklü bir bitkidir. Sahlep bitkisinin toplanması esnasında yanınızda sürekli bir kazma bulundurmanız mecburidir. Yine Sahlep ham madde fiatı olarak  köylüden yaklaşık olarak  Kg. 10-20 ytl arasında değişen fiatlarla alıcı bulmaktadır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail