Oyunlar

ÖNSÖZ

Oyunlar insanlık tarihi ile ortaya çıkmıştır. Coğrafyalar, kültürler, tarihler, ekonomiler değişse de oyunlar insan hayatında her zaman vardır. İnsan dünya üzerinde yaşadıkça olacaktır. Oyun insanların yaşlarına göre, cinsiyetlerine göre, kültürlerine göre çeşitlilik gösterir. Türk milleti olarak bizim oyunlarımız kendine özgüdür. Türk insanını oyunları kendi içinde de çeşitlilik gösterir. Zamana göre, teknolojiye göre, yaşanan coğrafyanın özelliğine göre oyunlarda çeşitlidir. Oyun tamamen insan oğlunun zekasının bir ürünüdür. Oyunlar insanları gerçek hayata hazırlamak için bir önbilgi bir deneme gibidir.

Oyunlar insanların çeşitli yönlerinin geliştirmesine yardımcı olur. Örneğin arkadaşlık, paylaşma, yardımlaşma, sorumluluk gibi duyguların gelişmesine yardımcı olur. Ayrıca oyunların bir özelliği daha vardır ki teknolojinin gelişmesi ile bu özellik artık yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır. İnsanların bedensel gelişimine olan katkılarıdır. Özellikle Çocuklar için bedensel gelişim çok önemlidir ve oyunların bu konuda yeri doldurulamaz. Sorumluluk duygusunun gelişimi konusunda oyunlar özellikle çocuklar için en ön planda tutulması gereken bir olgudur. İnsanlarımız oyunlarda sevinçlerini, üzüntülerini, başarılarını, anlatmaya çalışmış tır. Bazen de mevsimlerin değiştiği, ürün kaldırıldığı, işlerin açıldığı veya işlerin bittiği gibi durumları anlatmaktadırlar.

Akdağmadeni Davulbaz köyü insanlarının oyunları da bedensel zihinsel ve sorumluluk duygularının gelişmesinde çok önemli yere sahiptir. Orman köyü oluşu, ekonomik gücün zayıflığı, çevresine kapalı olması, teknolojinin az kullanılması gibi sebeplerle Davulbaz köyü oyunları özgünlük gösterir. Orman köyü olması oyunların ormandan elde edilen ürünlere dayanmasına, Ekonomik gücün zayıflığı oyunların az malzeme kullanılıp insan gücüne dayanmasına, çevreye kapalı olması oyunların değişmeden, kendini geliştiremeden, kuşaktan kuşağa aktarılmasına sebep olmuştur.  Ayrıca ev ahır samanlık gibi insanlarımızın hayatında önemli yer tutan yapıların damlarının toprak olması oyunların şeklini belirlemede önemli yer tutar. Çünkü toprak olan damların sertleşmesi içeriye su almaması gereklidir. Çocuklar damlarda oyun oynayınca damlar sertleşir, içeriye su almaz

Sebep ne olursa olsun oyunların temel amacı eğlenmektir. Zamanın doğru harcanması, ruhsal rahatlık, kötü alışkanlıklardan uzak durulmasının sağlanması oyunların temel amacı olmalıdır. Köylerin küçülmesi hatta köy kültürünün yok olması oyunlarında unutulmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle oyunların tarafsız bir şeklide yazılması, paylaşılması gerekmektedir. Bende bu nedenle oyunları elimden geldiği kadar yazmaya çalıştım. Amacım herhangi bir çıkar elde temek değil tamamen kültürümüzün daha uzun yaşaması, aynı zamanda bizden sonraki kuşaklara aktarmaktır. Çünkü artık oyunlar oynanmamaktadır. Top ile oynanan oyunlar ile Televizyon izleme artık insanlarımızın hayatının önemli bir yerini kaplamış durumda dır. Bizim burada aktarmaya çalıştığımız oyunlardan her hangi birisini bir kişi, gurup, aile oynamak isterse biz amacımıza ulaşmış oluruz.

Bu site adına en azından kültürümüzü merak edip, bu iki satır yazıya göz gezdirdiğiniz için teşekkür ederiz.

 

Özdoğan SARIÇAM

   Göster  
1 Zımba oyunu 7875
2 Vızırdak 2976
3 Telek Oyunu 2642
4 Tek çelik oyunu 2322
5 Landırnaç Oyunu 2274
6 Kuyu Çelik Oyunu 4264
7 Esir Oyunu 5570
8 Ayak Çalgeçir 2242
9 Eşim eşim oyunu 2671
10 Bıçak oyunu 4848

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün108
mod_vvisit_counterDün320
mod_vvisit_counterBu hafta1804
mod_vvisit_counterBu ay1092
mod_vvisit_counterToplam838249

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail