AYI DÖNDERME

  

OYUNA HAZIRLIK: 

   Sonbahar günlerinde başlar ilk bahar aylarının ortalarına kadar tüm kış boyunca oynanır. Oyun Ev, Ahır, Samanlık gibi yerlerin damlarında oynanır. Damların sertleşmesini sağlar. Loğ işlemine kolaylık sağlaması açısından büyükler tarafından teşvik edilir.

 

OYUN MALZEMESİ:

    Bir yüzü çıralı bir yüzü beyaz olan 15 cm çapında bir çam dalı bulunur. Piramit şeklinde 10 cm boyunda ve yuvarlak olacak şekilde balta ile taslak hazırlanır. Taslak piramit şeklinde bıçak ile çok dengeli ve çok düzgün olacak şekilde yapılır. Baş kısmına ip sarmak için düz bir bölüm yapılır.  Ayı hazırdır. Şimdi Ayı’yı döndürebilmek için çok sağlam ince 70-80 cm boylarında bir sopa yapılır. Sopanın bir ucuna küçük bir çentik atılır. Çentiğe sağlam, ince 20-30 cm boyunda ip bağlanır. İpin ucu at kuyruğuna benzer şekilde tel tel yapılır. At kuyruğunun bittiği yere küçük bir düğüm atılır. Ayılar normal, zivikli, yarı zivikli olarak üç çeşit hazırlanabilir.

 

 

OYUNUN OYNANIŞI:

 Hazırlanan ipli sopa ve ayı ile ev, samanlık, ahır damlarında birisine gelinir. İp ayının tepesine sarılır. Ayı ipe sarılı vaziyette yere yatırılır. Sopanın ucundan tutularak hızlıca çekilir. Ayı sivri ucunda dönerek durur. Ayı kalkmıştır. Sopanın ucundaki ip ile ayı’ya vurdukça ayının dönmesi hızlanır, arı sesine benzeyen ses çıkartmaya başlar. Ayının iyi ses çıkartması için çam dalından olması, bir yüzünün çıralı olması şarttır. Ayının çıkarttığı bu sese ayı dınlaması denir. Çam ağacının gövdesinde olması her tarafının çıralı olması yada hiç çıralı olmamamsı ayının ötmemesine sebeptir. Ayının kalitesi, oyunun zevkli ve üstünlüğü ayının çıkarttığı sese bağlıdır. Tabi sesin iyi çıkması için dengeli olması ön şarttır.

 

OYUNUN FAYDALARI:

 Bütün oyunların tüm insanlara bir çok yararları vardır. Oyunlar çocukların öncelikle ruhsal sağlığını geliştirir. Zekalarının gelişmesine katkıda bulunur. Ancak her oyunun kendine göre özellikleri vardır. Ayı döndürme oyunu çocukların el becerilerini geliştirir. Dengeli durmalarını sağlar. Ellerindeki sopanın ucunda bulunan ip ile yerde dönmekte olan ayıya vurmak çocuklarda vurma becerilerini geliştirir. Ayının yapım aşamasında balta, bıçak, testere gibi aletleri kullanmalarını öğreterek el becerilerini geliştirir. Ayı döndürme sırasında kol kaslarının gelişmesine bacak kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Çocukların zararlı alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlar.

 

                                               

                                                                                                                Özdoğan SARIÇAM

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün0
mod_vvisit_counterDün590
mod_vvisit_counterBu hafta1066
mod_vvisit_counterBu ay8738
mod_vvisit_counterToplam717684

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail