BEŞ TAŞ

 

OYUNA HAZIRLIK:

 Yaklaşık Güvercin yumurtası büyüklüğünde beş adet taş bulunur. Her oyuncu kendi taşını hazırlar. Taşların küçük olması yerden almayı zorlaştırırken; büyük olması beş taşla birden yapılan hareketleri zorlaştırır. Bu nedenle oyuncu kendi elinin büyüklüğüne göre taşların büyüklüğünü ayarlamalıdır. Düz yerde oturarak oynanır.

 

OYUNA BAŞLAMA:

 Tüm taşlar sağ el avuç içine alınır. Havaya atılır, aynı el ters çevrilerek taşlar elin üstü ile yakalanır. Hangi oyuncu daha fazla taş yakalarsa o oyuncu oyuna başlar. Bu işlem eşitlik bozulana kadar devam eder. Bu olunun önemli bir özelliği hem erkekler tarafından hem kızlar tarafından hatta karışık olarak oynanabilmesidir.

 

OYUNUN OYNANIŞI:

 Beş taş oyunu 9 aşamalıdır. Her aşamanın tek tek anlatılmasında yarar vardır.

1-Birler

2-İkiler

3-Üçler

4-Tombak

5-Alda kalk

6-Pissik

7-Çal geçir

8-El üstü

9-Cezalandırma

 

1-BİRLER: Dört taş 10 cm aralıklarda kare olacak şekilde yere konur. Beşinci taş sağ elle havaya atılır. Yerden istenilen taş sağ elle alınır. Havadaki taş sağ elle yakalanır. Bu işlem dört taş için ayrı ayrı yapılır. Oyuncular yerdeki taşı aldıktan sonra havadaki taşı iki elle yakalama konusunda karara varabilirler. Bu bölümde bir taş alınırken diğer herhangi bir taşa eli dokunur ise oyun diğer oyuncuya geçer. Havaya attığı taşı yakalayamaz yere düşürür ise oyun diğer oyuncuya geçer. Eline aldığı taşı havadaki taşı kapmak istediği sırada yere düşürür ise sırasını kaybeder.

 

2-İKİLER: Beş taş iki avuç arasına alınarak ani bir hareketle yere bırakılır. Yere yuvarlanan taşlardan bir tanesi ele alınarak havaya atmak için kullanılır. Yerde kalan taşlar eldeki taş havaya atıldıktan sonra ikişerli guruplar halinde yerden alınır havadaki taş yakalanır. Bu bölümde bir gurubu alınırken diğer guruptan herhangi bir taşa eli dokunur ise oyun diğer oyuncuya geçer. Havaya attığı taşı yakalayamaz yere düşürür ise oyun diğer oyuncuya geçer. Eline aldığı taşlardan birisini havadaki taşı kapmak istediği sırada yere düşürür ise sırasını kaybeder.

 

3-ÜÇLER: Beş taş iki elin avuç içine alınarak ani bir hareketle yere bırakılır. Yere yuvarlanan taşlardan istenilen bir tanesi havaya atmak üzere alınır. Yerde kalan dört taştan önce bir tanesi sonra üç tanesi eldeki taş havaya atılarak alınır. Bu bölümde bir taşı alınırken diğer guruptan herhangi bir taşa eli dokunur ise oyun diğer oyuncuya geçer. Havaya attığı taşı yakalayamaz yere düşürür ise oyun diğer oyuncuya geçer. Eline aldığı taşlardan birisini havadaki taşı kapmak istediği sırada yere düşürür ise sırasını kaybeder.

 

4-TOMBAH: Taşlardan bir tanesi sağ elin işaret parmağı ile başparmağın arasına sıkıştırılır. Dört taş aynı elin avuç içine yerleştirilir. Parmakların arasındaki taş havaya atılır. Avuç içerisindeki taşlar topluca yere konur. Havaya atılan taş sağ el ile yakalanır. Havaya atılan taş yakalanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer.

 

5-ALDAKALK: Eldeki taş havaya atılır. Yerdeki dört taş aynı anda yerden alınır. Havaya atılan taş yakalanır. Yerdeki dört taş alınamaz veya havaya atılan taş yakalanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer.

 

6-PİSSİK: Bir taş işaret parmağı ile başparmağın arasına yerleştirilir. Diğer dört taş aynı elin avuç içerisine alınarak parmaklar arasındaki taş havaya atılır. Aynı elin işaret parmağı yere sürülür. Havadaki taş yakalanır. Bu işlem sırasında havaya atılan taş yakalanamaz veya avuç içerisine yerleştirilen taşlardan birisi düşürülür ise oyun sırası diğer oyuncuya geçer.

 

7-ÇALGEÇİR: Sol elin başparmağı ile uzun parmak uçları yere konur. İşaret parmağı uzun parmağın üzerine katlanır. Sol el köprü şeklini almış olur. Tüm taşlar ani bir hareketle oyun alanına serilir. Rakip oyuncu tüm taşlar arasından bir tanesini kendisine seçer. Oyuncu rakibin seçmiş olduğu taş dışındaki taşlardan birini seçer eline alır. O taşı havaya atma işleminde kullanır. Diğer üçtaş rakibin belirlediği taşa dokunmadan köprü yapılmış elin altından geçirilir. İster tek tek isterse hepsini bir geçirir. Her taş için üç hareket hakkı vardır. Rakip oyuncunun belirlediği taşı tek harekette geçirmek zorundadır. Her hangi bir aşamada taşı yere düşürdüğü zaman, taşları köprüden geçiremediği zaman, rakibin belirlediği taşa diğer taşlardan bir tanesini çarptırdığı zaman, rakibin belirlediği taşı tek harekette köprünün altından geçiremediği zaman oyun sırası diğer oyuncuya geçer. Tüm taşlar köprüden geçince diğer aşamaya geçilir.

 

8-                     : Beş taşı sağ eline toplar. Hepsini birlikte havaya atar, aynı elinin üzeri ile yakalamaya çalışır. Hiçbir taş yakalayamaz ise sıra diğer oyuncuya geçer. Oyun bu şekilde devam eder. Toplam yakalanan taş sayısı 11’i bulduğu zaman diğer aşamaya geçilir.

 

9-CEZA BÖLÜMÜ: Rakip oyuncu üst kısmı yukarı gelecek şekilde elini yere koyar. Parmaklarını açar. Dört taş parmaklarının arasına sıkıştırılır. Kalan bir taş havaya atılır. Parmaklar arasındaki taş çıkartılır. Sonra taş tekrar havaya atılır rakip oyuncunun elinin üzerine çimdik atılır. Aynı işlem tüm taşlar çıkartılana kadar devam eder. Parmaklar arasındaki taş çıkartılamadığı zaman oyun el değiştirmez. Ancak havaya atılan taş yere düştüğü zaman oyun el değiştirir.

 

            Bu oyun boyunca her oyuncu bir önceki oyunda hangi aşamada kaldı ise tekrar sıra kendisine geldiği zaman aynı aşamadan devam eder.

 

OYUNUN FAYDALARI:

 Oturulduğu yerden oynanıldığı için yorucu değildir. Taşların düzen içerisinde kullanılması el becerilerinin geliştirir. Havaya atılan taşın yakalanması gözle takip yeteneğini geliştirir. Aynı zamanda dengeli bir şekilde taşı atma ve yakalama yeteneğini geliştirir. Arkadaşlık duygusunu güçlendirir. Oyun sırasında sohbet etme imkânı vardır.

 

UNUTULMAYANLAR: Nedim GÜLER,

 

Yorumlar  

 
-2 #28 ışılay 2012-10-31 18:14 bence harika bir oyun oynarken çok eğleniyorum ve ayrıca ödevimde bana çok yardımcı oldu Alıntı
 
 
+1 #27 barbie 2011-10-04 19:15 gerçekten müthişş bir oyun ama her yerde oynanamıyor…
Alıntı
 
 
+2 #26 SENA 2011-08-09 15:23 BEN BUNU EZBERLEYEMEM BENİM BİLDİĞİM TAŞLARI YERE ATARSIN VE KENDİN BİR EBE SEÇERSİN VE ONU 1 ER TANE SONRA 2 LERE GEÇİNCE 2 TANE 3 TANE VE SONRA AVCUNA AL VE ELİNE ELDELİK AL AYNI HAVAYA ELDELİĞİ AT VE AVUCUNDAKİLERİ YERE KOY AT AL 5 LER TAŞI AT VE 1 ELDELİK AL ARKADAŞ ELDELİK SEÇSİN VE ÖTEKİ ELİNİ YERE YARIM YUVARLAK KOY VE TAŞI HAVAYA AT VE 1. 2. 3. EN SONEBEYİ 1 KEZ SOK OTEKİLER 3 KEZ BUUUUUUUU OH Alıntı
 
 
+2 #25 DJMeryem 2011-07-27 20:53 !!! bende seviyorum ama birtürlü ikileri yapamıyorum eskiden yapardım şimdi yapamıyorum !!! Alıntı
 
 
+6 #24 cemre 2011-07-15 16:34 HARİKA BİR OYUNNNNNNNNNNNN NNN Alıntı
 
 
+3 #23 maraşlıkız 2011-07-11 11:45 beştaşı oynamayı çok sseviyorum tek ben deyil herkeste sevmelidir bence deyil mi? bütün arkadışıma slm söylüyorum Alıntı
 
 
-3 #22 yusuf kınacı 2011-05-27 09:48 biraz uzun değil mi ? Alıntı
 
 
-2 #21 irem 2011-05-15 16:43 bn irem merhaba bn beştaş oyununu genellikle kardeşimle oynarımm Alıntı
 
 
+1 #20 Derviş GÜL 2011-03-20 14:05 Faydamız dokunduysa ne mutlu bize Alıntı
 
 
-5 #19 berkay 2011-03-20 12:03 Quoting irem:
çok güzel bi oyun ben okul yarışmalarında bu site sayesinde 1. oldum teşekkürler biraz zor oldu ama başardım
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün566
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1042
mod_vvisit_counterBu ay8714
mod_vvisit_counterToplam717659

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail