BIÇAK OYUNU

 

OYUNA HAZIRLIK:

 Bu oyun bahar ve yaz aylarında Çayırlarda oynanır. Oyun için çük küçük olmayan bir bıçak, düz bir çayır yeterlidir. İki kişi ile oynanır.

 

OYUNA BAŞLAMA:

 İki arkadaş yaklaşık yarım metre aralıkla birbirlerine dönerek çayıra oturur. Bıçağın sivri ucundan tutarak havaya döndüre döndüre atar. Hangi oyuncu bıçağı yere saplanacak şekilde düşürür ise o oyuncu oyuna başlar.

 

OYUNUN OYNANIŞI:

 Bu oyun dikkatle oynanması gereken bir oyundur. Çeşitli aşamaları vardır. Bu aşamaları tek tek anlatmakta yarar vardır.

1-EL İÇİ: Bıçak sağ el içine yatırılarak havaya doğru atılır. Havda bir tur dönen bıçak yere saplanır. Bıçak yere saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar sıra kendisine geldiği zaman baştan başlar.

2-EL ÜSTÜ: Bıçak sağ elin üzerine yatırılarak havaya doğru atılır. Havda bir tur dönen bıçak yere saplanır. bıçak yere saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar sıra kendisine geldiği zaman baştan başlar.

3- PARMAKTAN ATMA: Bıçağın sapı başparmak ile işaret parmağı arasına sıkıştırılarak bıçak elin üzerinden yere saplanır. Sonra işaret parmağı ile uzun parmak arasına sıkıştırılarak bıçak elin üzerinden yere saplanır. Sonra Uzun parmak ile yüzük parmağı arasına sıkıştırılarak bıçak elin üzerinden yere saplanır. Sonra yüzük parmak ile küçük parmak arasına sıkıştırılarak bıçak elin üzerinden yere saplanır. Bu işlemlerin hangi aşamasında bıçak yere saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar sıra kendisine geldiği zaman en baştan başlar.

4-PARMAKLA SAPLAMA: Bıçağın sapı başparmak ile işaret parmağı arasına sıkıştırılarak bıçak elin içerisinden yere saplanır. Sonra işaret parmağı ile uzun parmak arasına sıkıştırılarak bıçak elin içerisinden yere saplanır. Sonra Uzun parmak ile yüzük parmağı arasına sıkıştırılarak bıçak elin içerisinden yere saplanır. Sonra yüzük parmak ile küçük parmak arasına sıkıştırılarak bıçak elin içerisinden yere saplanır. Bu işlemlerin hangi aşamasında bıçak yere saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar sıra kendisine geldiği zaman oyuna bu bölümün başından başlar.

 

5-TEN: Bu aşamada bıçağın sivri ucundan tutularak yere doğru döndürülerek atılır. Bıçak yere saplanır vaziyette düşmesi gereklidir. Bıçak yere saplanır vaziyette düşmez ise sıra diğer oyuncuya geçer. Tekrar kendisine sıra geldiği zaman oyuna bu bölümden başlar.

6-AĞIZ: Bıçağın sivri ucu sağ el başparmak ucuna sap kısmı sol elin başparmak ucuna sıkıştırılarak sağ el dudağı getirilir ve bıçak döndürülerek yere atılır. Yere saplanmış vaziyette düşmüş olması gereklidir. Saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer.

7-KAFA: Bıçak ağız vaziyetinde olduğu gibi tutulur ve sağ elin başparmağı başın üzerine konur. Bıçak yere döndürülerek atılar. Yere saplanmış vaziyette düşmüş olması gereklidir. Saplanmaz ise sıra diğer oyuncuya geçer.

Oyunun en başından sonuna kadarki tüm bölümlerin her aşamasında bıçak yere yatay vaziyette saplanır ise oyuncu işaret parmağı ile uzun parmağını birbirine yapıştırıp bıçağın altına tutar. Bu iki parmak bıçak ile yer arasına sığıyorsa oyuna devam eder. Sığmıyorsa sıra diğer oyuncuya geçer. Tüm bu işlemler başarı ile yapıldığı zaman oyuncu rakibe üstünlük sağlamış olur. Bu üstünlük sağlama işlemine “LİPAH” denir.

 

OYUNUN FAYDALARI:

   Oyunu anlatmaya başlarken dikkatle oynanması gereken bir oyun olduğunu belirtmiştim. Bu oyun bıçakla oynandığı için bıçak kullanımını geliştirir. Bolca sohbet etme zamanı olduğu için arkadaşlığı geliştirir. Oturarak oynandığı için yorucu değildir. Ruhsal olarak insanı rahatlatır.

 

UNUTULMAYANLAR:

  İlhami SARIÇAM, Mehmet ÖZDEMİR, Adil KARAÇAM,

 

 

 

Yorumlar  

 
0 #1 mehmet 2009-11-10 21:22 sevgili kardeşim özdogan yazılarını yeni takip ediyorum ve zevkle okuyorum sayfanda banada yer açdıgın için teşekür ederim ayrıca başarılar dilerim devamını bekliyorum selamlar, Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün579
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1055
mod_vvisit_counterBu ay8727
mod_vvisit_counterToplam717673

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail