EŞİM EŞİM OYUNU     

 

OYUNA HAZIRLIK      

    Bu oyun düz alanda oynanır. Bu oyunda her hangi bir malzeme kullanılmaz. Tüm oyuncular bir alanda toplanır. Herkes kendine bir eş seçer. Eş seçiminin belli bir düzeni yoktur. Tamamen oyuncuların kendi isteklerine bağlıdır. Ancak yinede oyunda belli bir denge olması için oyuncuların zayıf ve güçlü oyuncunun eşleşmesine dikkat edilir. Ebe olacak çift belirlenir. Belirlenme işlemi çeşitli yöntemler ile olur. Koşu yarışı, soru sorma, Uzun atlama yarışı gibi şekillerde ebe belirlene bilir.   

 

 

OYUNUN OYNANIŞI.     

    Ebe olan çift kol kola girer. Diğer tüm oyuncular ebe olan çiftten belirli bir mesafe uzaklaşır. Herhangi bir oyuncunun önceden belirlenen bir işareti ile oyun başlar. Sağlam durmaları birbirinden ayrılmamaları oldukça önemlidir. Bu nedenle omuzları birbirine değecek şekilde kol kola girerler. Oyuncular ebe olan çiftin etrafına toplanır. Tüm oyuncuların amacı ebeleri küçük vuruşlarla güldürmektir. Ebeler ise her hangi bir oyuncuyu yakalayıp omuz ile dirsek arasında herhangi bir yerine ağzı ile dokunarak “GUUUUK” demektir. Ebeler oyuncuları yakaladığı zaman oyuncu ebelere karşı koymaz. Karşı koymadan ellerinden kurtulmanın tek yolu hızlı koşmaktır. Diğer oyuncular yakalanan oyuncuyu kurtarmaya çalışabilirler. Kurtarmaya çalışmaları yalnızca küçük dokunuşlarla ebeleri güldürmektir. Ancak oyunda acı verici hareket kesinlikle yoktur. Faullü oynayan oyuncu eşi ile birlikte ebe olur. Oyunculardan birisi yakalanıp “GUUUK olduğu zaman o oyuncu eşi ile birlikte ebe olur. Oyuncular ebe çiftini birbirinden ayırır ise çift tekrar bir araya gelene katar küçük vuruşlarla ebeleri gıdıklayarak güldürürler. Ebelerin bir araya gelmemeleri için birbirinden uzaklaştırırlar. Ebeleri yere yatırır özellikler koltuk altına ve göğüs kafesine küçük vuruşlar yaparak onları gıdıklar gülmeleri ve rahat hareket etmemelerini sağlarlar. Bu işlem oyuncuların istediği kadar devam eder. Bu oyun tamamen bir kovalamaca oyunudur. Eşlerin birbirinden ayrılmaları oldukça zordur. Oyunda ebeler uyum içinde olmalı, eşler kendilerinin ve eşlerinin yakalanmamaları için mücadele ederler. Bu oyun çiftler halinde oynandığı için “EŞİM EŞİM” oyunu adını almıştır.  

 

 

OYUNUN FAYDALARI      

    Bu oyun tamamen bir mücadele oyunudur. Bu nedenle beden gücü önemlidir. Bu oyun beden terbiyesinde çok önemli görevler üstlenir. Kaçma, kovalama, Ebelere yakalanmadan onlara dokunma ve geri çekilme çocukların hızlı hareket etme yeteneklerini geliştirir. Oyunda duruma göre hareket etme çok önemlidir. Bu nedenle her türlü beden hareketinin gelişmesine kısa mesafeli koşulara ve arkadaşına yardım etme duygusunu geliştirir. Çocukların sosyalleşmesini sağlar. Çocukların birbirlerinin yeteneklerini tanımada önemli rol oynar.   

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün562
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1038
mod_vvisit_counterBu ay8710
mod_vvisit_counterToplam717656

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail