AYAK ÇALGEÇİR OYUNU     

 

 

OYUNA HAZIRLIK:       

  Bu oyun her hangi bir malzeme ile oynanmadığı için oyun hazırlığı düz bir alan seçilmesi, oyuncular arasında ebelerin belirlenmesiyle yapılır. Ebelerin seçilmesi genellikle taş atma yarışı ile olur. Şöyle ki; Tüm oyuncular düz bir hatta toplanır. Herkes eline istediği büyüklükte istediği şekilde bir taş alır. Taşların birbirine benzememesine dikkat edilir. Herkes taşları en uzağa gidecek şekilde atar. Herkes attıktan sonra taşın atıldığı hatta kimin taşı daha yakın ise o, ikinci en yakın kiminki ise diğer ebede o oyuncu olur. Bu şekilde birinci ebe ve ikinci ebe belirlenmiş olur. Oyun oynanırken kural dışına çıkan oyuncu ikinci ebe ile yer değiştirecektir. Bu bakamdan birinci ebe ve ikinci ebe seçimi önemlidir.   

 

OYUNUN OYNANIŞI:        

  Bu oyun bölümler halinde oynanan bir oyundur. Bu nedenle oyunu maddeler halinde anlatmak gerekmektedir.        

1.Tek Ayak: Burada ebe olan iki oyuncu yüzleri birbirine gelecek şekilde yere oturur. Dizlerini bükmeden ayak tabanlarını birbirine dayar. Ebelerin sağ ve sol taraflarına 1-2 metre uzaklıkta iki çizgi çizilir. Diğer tüm oyuncular ebelerin ayaklarının üzerinden sırası ile atlar. Atlama sırasında çizgilere dikkat etmek gerekir. Çizginin dışına kadar atlayamayan oyuncu ikinci en uzağa taş atan ebenin yerini alır.        

2.İki Ayak: Ebe olan oyuncular ayak tabanları birbirlerine değecek şekilde ayaklarını yere koyar. Her iki oyuncuda sol ayağının topuğunu sağ ayağının parmaklarının üzerine koyar. Tüm oyuncular ayaklarının üzerinden atlar. Çizgi aşılamazsa veya oyuncuların ayakuçlarına atlama sırasında dokunulursa sıradaki ebe ile yer değiştirilir.        

3.İki Ayak Bir El: Ebe olan oyuncular ikinci maddedeki gibi hazırlandıktan sonra sağ ellerini mümkün olduğunca açarak ayak parmak uçlarının üzerine koyarlar. Tüm oyuncular ebelerin ellerinin üzerinden atlar. Atlama sırasında çizgiler aşılamaz veya ebelerin ellerine dokunursa sıradaki ebenin yerine geçer. Çok küçük bir temas bile ebe olmak için yeterlidir.        

4.İki Ayak İki El: Ebeler üçüncü maddedeki hazırlığı yaptıktan sonra sol ellerini karış yaparak sağ ellerinin üzerine yerleştirir ve tüm oyuncular ebelerin ellerinin üzerinden atlar. Atlama sırasında çizgiler aşılamaz veya ebelerin ellerine dokunursa sıradaki ebenin yerine geçer. Çok küçük bir temas bile ebe olmak için yeterlidir. Oyun oynandığı sırada ebeler değişirken oyun başa dönmez. Her bebe değiştiğinde bile oyuna kalındığı yerden devam edilir.           

Bu oyunda dikkat edilecek hususların başında atlama sırasında ebenin ayağına ya da eline dokunmadan çizgileri aşacak şekilde atlamaktır. Ebelerin dikkat etmesi gereken husus ise ellerini ya da ayaklarını ne kadar yüksekte tutarlarsa oyuncuların atlaması o kadar zor olur. Ebelerin ayaklarına ya da ellerine dokunan oyuncu ebe olur.      

OYUNUN FAYDALARI:

    Bu oyun tamamen beden gücüne dayalı bir oyundur. Çocukların koşma, yüksek atlama becerilerini geliştirir. Oyun belli kurallar içerisinde oynandığı için çocukların disiplini artar. Çocukların birlikte yaşama duygularını, toplumdaki yerlerinin geliştirmeyi öğretir. Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutar. Neşeli vakit geçirmelerini sağlar.         

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün574
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1050
mod_vvisit_counterBu ay8722
mod_vvisit_counterToplam717668

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail