ESİR OYUNU                 

 

OYUNA HAZIRLIK         

    Bu oyun topluluk ile oynanan oyundur. Oyun için geniş bir alana ihtiyaç vardır. Oyun uzun sürmektedir. Oyunu oynamak için çok miktarda oyuncuya, iki adet yaklaşık 10x10 ebatlarında taşa, geniş ve düz bir araziye ihtiyaç vardır. Bu oyun köyümüzde genellikle bahar aylarında oynanır. Oyun oynama yeri olarak ahır veya samanlık damlarının üzeri seçilir. Çünkü toprak olan damlar yağmurda içeriye su olmamamsı için sert olmalıdır. Çocukların oynaması damın sertleşmesine sebep olur. Oyun gurup halinde oynandığı için genellikle her oyun aynı gurup ile oynanır. Bu şekilde bir rekabet ortamı doğar. Oyuncu sayısında kısıtlama olmadığı için herkes bu oyuna katılabilir. Bu nedenle oyun çok geniş tabanlı bir oyundur. Hatta zaman zaman yetişkin insanlarda bu oyuna iştirak ederler.        

 

 

OYUNUN OYNANIŞI        

   Oyuncular genellikle istekli olarak iki ayrı guruba ayrılır. Eğer istekli olarak ayrılmıyorlar ise iki gurup lideri karşılıklı durup sırası ile ayak büyüklüğünde ilerlemeye başlarlar. Kimin ayağı diğer lider oyuncunun  ayağının üzerine gelir ise o lider ilk oyuncusunu seçer. Oyuncu seçmede dikkat edilecek en önemli özellik oyuncunun hızıdır. Hızlı koşmakla birlikte çok kurnaz olmalıdır. Seçme işlemi sıra ile devam eder. Taraflar belirlendikten sonra yaklaşık 100-150 M mesafeye karşılıklı olarak önceden hazırlanan taşlar konur. Her iki tarafın oyuncuları kendi taşlarının etrafına toplanır. İstekli olarak oyunculardan bazıları taşın başından ayrılarak diğer tarafı rahatsız etmeye başlar. Genellikle en hızlı koşan oyuncu ilk çıkar. Diğer oyuncuları üzerine çeker. Oyuncuların üstünlüğünü bir taşa en son dokunma belirler. Birde taşa en son dokunan oyuncu kendi oyun arkadaşına dokunarak gücünü ona devredebilir. Bu duruma tele olmak denir. Kim teze ise o en güçlüdür. Tüm oyuncuların maksadı karşı tarafın taşına dokunmaktır. Hiçbir rakip oyuncu dokunmadan karşı tarafın taşına dokunmayı başarırsan oyun biter. Oyunda bu taşların adı kaledir. Kaleye en son dokunan oyuncu diğer tarafın oyuncusuna dokunduğu zaman o oyuncu rakiplerin eline düşmüş olur. O oyuncu esirdir artık. Esirler kalenin sağında yada solunda yaklaşık 30-50 M uzağına dikilir. Esirin kendi taraflarından birisi dokunmadan esirlikten kurtulamaz. Oyuncular hem esirlerini hem de kalelerini korumak zorundadır. Çok esir edinmek rakiplerin sayısını azaltmak olur ki oyun için çok önemli bir durumdur. Esirleri kendi tarafından olan oyuncu kurtarabilir. Esirleri kurtarmak onların bulunduğu yere kadar gelip esir olana dokunmak ve rakip oyuncuya yakalanmadan kaleye ulaşmak ile olur. Kalenin korunması için sürekli bir oyuncu kalenin başında bekler.  Oyunun kuralları çok basit ama oynarken takibi zordur. İlk kalenin başından kim ayrıldı son kaleden kim çıktı takip etmek çok zordur. Bu nedenle her oyuncu kendine bir hedef oyuncu belirler. Hedefini kovalar yakalar ise esir alıp getirir. Yakalayamaz ise hemen kaleye geri döner. Kaleye dönen oyuncu hem kendini yenilemiş olur, hem dinlenir, hem de kaleyi korur. Kaleye rakip oyuncu dokunduğu zaman ağzı ile çurrrrr diye bir ses çıkartır. Oyunda genellikle esir o kadar çok olur ki diğer oyuncuların sayısı oldukça azalır. Kaleyi korumaları güçleşir. Hatta koruyamaz olurlar.     

 

 

OYUNUN FAYDALARI    

      Bu oyun malzemesi kolay bulunan oynanması kolay kuralları fazla ayrıntı içermeyen bir oyundur. Oyunda kısa mesafeli hızlı koşu en önemli silahtır. Çocukların kısa mesafeli koşmasını sağlar. Gerektiği zaman uzun mesafelerde koşabilirler. Bu nedenle oyun bedeni yeterlilik bakımından son derece faydalıdır. Oyun koşu dışında duruma göre hareket etme yeteneğini de geliştirir. Hangi oyuncu kimi neden takip edecek belirlenmesi, en faydalı nasıl olurum diye düşünmesi çocuklarda duruma göre hareket etme yeteneğini geliştirir. Kalenin korunması esirlerin korunması çocuklarda sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlar. Oyun herhangi bir şiddet içermediği için bir çok oyundan daha fazla arkadaşlığı geliştirir. Çocukların birbirlerini tanımalarını sağlar. Hoş vakit geçirerek dinlenmelerini sağlar. Bu nedenle ilköğretim okulunun teneffüs saatlerinde bu oyun sık sık oynanır. Çocukların birbirlerine saygı duymaları gerekliliğini öğretir. Çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutar. 

Yorumlar  

 
+1 #2 Derviş GÜL 2010-01-22 21:18 Saol abi layık olamaya çalışıyoruz. Alıntı
 
 
+1 #1 Birkan Soylu 2010-01-22 21:17 Derviş kardeşim bu oyunları kuralları ile sitende yayınlaman çok güzel. Asıl hizmet, geçmişimizi unutturmamak, geleneklerimizi -oyunlarımızı yarınlara taşıyabilmektir . Bunu akdağmadeni siteleri içerisinde en güzek sen yapıyorsun. Oyunları yazan Özdoğan Sarıçam'ıda gönülden kutluyorum. Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün562
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1038
mod_vvisit_counterBu ay8710
mod_vvisit_counterToplam717656

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail