KUYU ÇELİK OYUNU

OYUNA HAZIRLIK

Bu oyunu oynayacak oyuncuların hepsi için birer adet 70-80 cm uzunluğunda sopa gereklidir. Bir tane 20–25 cm uzunluğunda 3–4 cm çapında sağlam bir ağaçtan küçük sopa gereklidir. Bu küçük sopanın adı çeliktir. Bu oyun yumuşak topraklı alanlarda oynanır. Bu nedenle bu oyun sonbaharda Ekinler kaldırıldıktan sonra tarlalarda oynanan bir oyundur. Her oyuncu sopasının ucunu yastı hale getirir. Yani toprağı eşmek için kullanmaya hazırlar.         Tüm oyuncular belirlenen düz alanda toplanır. Ayak topuğu sığacak kadar küçük kuyu yapılır. Bu kuyular bir daire olacak şekilde hazırlanmalıdır. Yan yana duran her kuyunun arası en az 4–5 m olmalıdır.   


OYUNUN OYNANIŞI

Tüm oyuncular toplanırlar. Sırası ile çelik ve sopa kullanılarak saydırılır. Burada vuruş şekli ve vuruş hızı belli değildir. Önemli olan çok saydırmaktır. En az saydıran oyuncu çeliği kulların yani ebe olur.        

Her oyuncu kendi kuyusunun başına geçer. Oyuncuların bir ayağının topuğu kuyusunun içerisinde olmak zorunda iken diğer ayak serbesttir. Ebe Çeliği denge noktasından tutar. En çok saydıran oyuncudan başlamak üzere sırası ile oyunculara atar. Çeliği ebe karşıdaki oyuncunun en az göbek hizasında atmak zorundadır. Her oyuncuya atıldığında yapılacak hareketler aşağıdaki gibi olmalıdır. Hızı önemli değildir. Ebe çeliği attıktan sonra oyuncu elindeki sopa ile çeliğe vurur. Çelik oyun alanından uzaklaşır. Ebe Çeliği alıp tekrar kuyusuna dönünceye kadar diğer oyuncular ebenin kuyusunu eşer. Toprağı kuyudan çıkartır. Çünkü ebe döndüğü zaman kuyusunda bulunan eşilmiş toprağı ayağı ile sertleştirebilir. Ebe Büyük bir hızla çeliği alır oyun alanına döner. Diğer oyuncular ebenin kuyusunu eşmekle meşgul oldukları için kuyuları boştur. Ebe çeliği oyunculardan birisinin kuyusuna koymaya çalışır. Bu işlemi genellikle uzaktan çeleği kuyunun içine atmak suretiyle yapar. Ancak çelik kuyuya değil de kenara bir yere düşer ise oyunculardan birisi çeliği kendi sopasını kullanarak uzaklaştırır. Diğer oyuncuların kuyuyu eşmesi için zaman kazandırmış olur. Uzaklaştırma işlemini istediği gibi yapar. Hatta Kuyu sahibi olan oyuncu ebenin attığı çeliği sopasını kullanarak kuyusuna düşmesini engelleyebilir. Ebe bunu başaramaz herkes kuyusuna döner ise çeliği sıradaki oyuncuya atar. Eğer Ebelik el değiştirir ise aynı şekilde sıradaki oyuncuya atılarak oyun devam eder. Herhangi bir oyuncunun kuyusu ayaklarının ikisi de içine girecek kadar genişlemiş ise aynı zamanda ayak bileğini geçecek derinliğe ulaşmış ise oyun durur. Tüm oyuncular toplanır. Kuyu sahibinin ayakkabıları ve çorapları çıkartılarak çıplak ayakla oyuncu kuyuya dikilir. Kendi kuyusundan çıkan toprak kullanılarak oyuncunun ayakları kuyuya gömülür. İstenildiği kadar toprak kullanılabilir. Oyuncunun ayağına zarar vermeyecek kadar sert yapılır. Tüm oyuncular kuyuda gömülü olan oyuncunun etrafında dönerek alkış tutar. Çocuk şarkıları söylerler. Oyuncunun kuyusundan çıkmak için verdiği mücadeleyi izler eğlenirler.   


OYUNUN FAYDALARI          


Bu oyunu oynamak için gerekli olan sopa, çelik hazırlamak çocukların bıçak kullanma ve ağaçtan malzeme yapma, hazırladıkları malzemeleri kullanmak kendi kendine yetme ya da kendi oyunları için kendi malzemelerini hazırlama duygularını geliştirir. Oyunda bol miktarda koşma bulunduğundan bedeni kuvvetleri gelişir. Kuyu kazma kazılan toprağı temizleme gibi işlemler yardımlaşma görev paylaşımı gibi duyguları geliştirir. Ebeyi takip etmek, kuyularını korumak, aynı zamanda kuyu kazmak çocukların durumlara göre hareket etme yeteneklerini geliştirir. Oyun belli kurallar içerisinde oynandığı için çocukların disiplini artar. Sopa ile çeliğe vurma çocuklarda el, kol, vücut hâkimiyetini artırır. Kollarını güçlendirir, nişan becerisini geliştirir. Oyunun son bölümünde çocukların eğlenmesi ve şarkılar söylemesi çocukların neşe içinde olmalarını ve şarkıları kuşaktan kuşağa öğretmelerini sağlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün580
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1056
mod_vvisit_counterBu ay8728
mod_vvisit_counterToplam717674

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail