LANDIRNAÇ OYUNU

OYUNA HAZIRLIK

          Bu oyun için her oyuncunun landırnaç denilen yaklaşık 10 cm çapında düz aynı zamanda yuvarlak taşa ihtiyacı vardır. Yine hodak adında bir adet ortalama kuş yumurtası büyüklüğünde yuvarlak taşı tüm oyuncular ortak kullanır. Bu oyunu oynamak için özenle düzlenmiş bir yere ihtiyaç vardır. Bu nedenle oyun evlerin, ahırların damlarında oynanır. Bu oyunu genellikle çocuklar oynar. Evlerin ya da ahırların damları sertleşmesi, kışın içeriye su almamasının sağlanması için büyükler çocukları teşvik ederler. Oyun guruplar halinde oynanabileceği gibi iki kişi arasında da oynanabilir.

 

OYUNUN OYNANIŞI.

          Oyunu oynayacak çocuklar bir araya toplanır. Yaklaşık 30 cm çapında bir daire çizilir. Dairenin yaklaşık 3–4 m uzağına dairenin olduğu doğrultuya paralel düz bir çizgi çizilir. Herkes çizgiye doğru landırnacını atar. Kim çizgiye daha yakın yere atar ise sıralamada o birinci olur. Sıralama bu şekilde yakından uzağa doğru yapıldıktan sonra ayaklar çizgi üzerinde olacak şekilde durulur. Hodağa doğru landırnaç atılır. Hodak vurulur ise daireden çıkıp çıkmadığı kontrol edilir. Çıkmış ise ayak ile her kelime bir ayak olacak şekilde hodağın son bulunduğu yerden şu an bulunduğu yere doğru şu tekerleme sayılır.

 Landırnaç bildir biç,

Kırk üç kırk dört kırk beş,

Kırk altı kırk yedi kırk sekiz kırk dokuz elli,

Belli süllü Süleyman,

Ana Davut yağat batman saat,

Saat bir saat iki saat üç saat dört saat beş,

Saat altı saat yedi saat sekiz saat dokuz saat on.

 Tekerleme bittiği yerde oyun biter. Burada oyuncuların birbirlerinin landırnaçlarını vurmalarının bir anlamı yoktur. Ancak tekerlemenin ayak ile sayılması sırasında bir oyuncunun landırnacını vurmak hodağa bir atış daha yapma hakkı kazandırır. Bu nedenle eğer hadak uzak ise oyuncu diğer oyunculardan birinin landırnacını vurarak hodağa yaklaşmaya çalışır. Ayrıca landırnacı vurulan oyuncuya ceza olması için sıralamanın en sonuna geçirilir. Ancak ilk oyuncu hodağı vuramaz ise diğer sıradaki oyuncu landırnacını hodağa atar. Hodağı her vuran oyuncu oyuna yukarıda belirtildiği gibi devam eder. Landırnacın bulunduğu yere ayaklar konarak yine hodağa atış yapılır. Sıralama yine çizgiden atma sırasıdır. Oyuncular hodağı vuramadığı yerde diğer oyuncuya sırasını verir ancak tekrar kendisine sıra geldiği zaman kaldığı yerden devam eder. Tekerlemeyi ilk bitiren oyunu kazanır. Bu nedenle tekerleme dahil olmak üzere tüm oyun baştan başlar.

 

OYUNUN FAYDALIR

           Bu oyun her ne kadar kolay bir oyun gibi görünse de oldukça zor bir oyundur. Bu oyunda çocuklar birçok beden hareketlerini bir arada yapmak zorundadır. Bu oyunda landırnacın çizgiye atımında hodağın vurularak tekerlemenin sayımına kadar ki bölümde çocukların kolları güçlenir. Hodağın defalarca kez landırnaç ile vurulması çocukların nisancılığını geliştirir. Tekerlemenin ayak ile sayılması sırasında çocukların dengelerini sağlama özellikleri gelişir. Taşların hazırlanması aşaması çocukların el becerilerini geliştirir. Tekerlemenin ezberlenmesi, oyun sırasında kaldığı yerden devam etmesi aşamaları çocukların hafızalarını güçlendirir aynı zamanda ezberlerini güçlendirir. Çocukların birbirlerine hile yapmamaları için birbirlerinin oyunlarının nerde kaldığını takip etmeleri çocukların sorumluluk duygusunu geliştirir aynı zamanda dürüst davranmalarını sağlar. Oyunun iyi bir bedensel güce ihtiyacı vardır. Birbirleri ile iyi geçinmelerini birbirlerini tanımalarını aynı zamanda kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını sağlar.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün561
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1037
mod_vvisit_counterBu ay8709
mod_vvisit_counterToplam717655

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail