TEK ÇELİK OYUNU                                                              

 OYUNA HAZIRLIK

          Bu oyun düz bir alanda iki kişi tarafından oynanır. Oyunu oynamak için iki 70–80 cm boylarında sopaya bir tanede 20–30 cm boylarında küçük sopaya ihtiyaç vardır. Bu kısa sopanın ismi çeliktir. Her iki sopada düzeltilerek üzerindeki fazlalıklar alınır. Her iki sopanın düzgün hafif ve sağlam olmasına dikkat edilir. Uzun sopanın bir ucu tahta şeklinde yastı hale getirilir. Oyun alanında yaklaşık 2 cm derinliğinde 2 cm genişliğinde toprak eşilerek bir adet kuyu hazırlanır. Kuyunun yaklaşık 2 m uzağından başlayarak 1 m aralıklarla üç adet çizgi çizilir. Her iki oyuncuda ellerine hazırlanan sopaları alırlar, oyun başlar.

  
OYUNUN OYNANIŞI

           Her iki oyuncu sıra ile ellerindeki sopanın üzerinde çeliği saydırır. En çok hangi oyuncu saydırır ise o oyuncu ebe olur. Ebe kuyunun üzerine çeliğini uzatır. Diğer oyuncu ebenin karşısına daha önceden hazırlanan çizgilerin istediği kadar uzağına durur. Ebe sopasının yastı kısmını çeliğin altında kuyunun içine sokar. Ani bir hareketle çeliği rakip oyuncunun üzerine doğru atar. Burada amaç çeliği rakip oyuncuyu atlatarak uzağa atmaktır. Rakip oyuncunun amacı ise çeliğe elindeki sopa ile vurarak mümkün olduğu kadar ebeye yaklaştırmaktır. Hatta çeliğe vurduğu zaman kuyunun hizasından geçen hattan daha geriye düşmesini başarır ise ebe kendisi olur. Ebe çeliği attığında çizilen üç çizgiyi geçmez ise fos olur. Üç kez fos olur ise rakip ebe olur. Çelik atma işlemi bittikten sonra rakip oyuncu çeliği eline alır. Ebe sopasını kuyunun üzerine uzatır. Rakip çelik ile sopayı vurmaya çalışır. Eğer başarır ise ebe kendisi olur. Rakip sopayı vurmayı başaramaz ise ebe kuyunun üzerinden sopasını alır. Sopanın yastı hale getirilmiş ucunu yerde duran çeliğin üzerin koyar dairesel bir hareketle çeliği yukarı kaldırır. Havaya kaldırdığı çeliğe sopası ile vurur. Bu işlemi üç kez yapar. Burada amaç çeliği mümkün olduğu kadar kuyudan uzağa atmaktır. Üç kez vurma işlemi tamamlanır. Rakip çelik ile kuyu arasındaki mesafeye bakar. Kuyudan başlayarak çeliğe doğru üç kez atlar. Eğer üç atlamada çeliğe ulaşır ise ebe kendisi olur. Son atlama işlemi bittikten sonra ayağının ucu ile çelik arasındaki mesafe çok küçük ise yutma işlemi yapılır. Yutma işlemi ise çelik ile ayakucu arasındaki mesafe bir çöp ile ölçülür. Uzun atlamayı yapan oyuncu ölçülen bu çöpü uzunlamasına ağza alabilir ise atlama işlemi başarı ile tamamlanmış olur. Ulaşamaz ise ebe çeliği eline alır sopa ile çeliği birbirine vurarak kuyuya doğru her adım bir sayı olmak üzere sayar. Sayma işlemi oyun oynanan süre boyunca devam eder. Her iki oyuncuda sayı sayarak birbirini geçmeye çalışır. Oyun başlamadan önce oyuncular nasıl sayacaklarını belirler. Örneğin 100 den geriye doğru üçer üçer sayabilirler. Dörder dörder 100’e kadar sayabilirler. Bu tamamen iki oyuncunun arasındaki anlaşmaya bağlıdır.

 

 

 

OYUNUN FAYDALARI

  

         Bu oyun hazırlık aşamasından oyunun sonuna kadar tüm bölümlerinde çocuklar için birçok yararlar sağlar. Hazırlık aşamasında çeliklerin hazırlanması, sopanın hazırlanması çocukların el becerilerinin gelişmesine yardımcı olan bir oyundur. Oyunun kurallar içerisinde ve disiplinli bir şekilde oynanması şarttır. Bu nedenle çocukların disiplin içinde hareket etmelerini sağlar. Özellikle okula yeni başlamış çocukların doğru sayı saymasını öğrenmelerine yardımcı olur. Sopa ile çeliğe vurma, çelik ile sopaya vurma çocukların nişancılıklarını geliştirir. Uzun atlama işlemi çocukların vücut yapılarının düzgün gelişmesine yardımcı olur. Çocukların oyunun hemen her bölümünde duruma göre hareket etme, Çeliğin kuyudan daha fazla nasıl uzaklaştıracağı arazi değerlendirme yeteneklerinin gelişmesine yardımcı olur. Tüm oyunlarda olduğu gibi bu oyunda Çocukların boş zamanlarını doğru değerlendirmeleri, aynı zamanda arkadaşlık duygusunun gelişmesine yardımcı olur. Çocukların sosyalleşmesinde çok önemli rol oynar.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün43
mod_vvisit_counterDün635
mod_vvisit_counterBu hafta43
mod_vvisit_counterBu ay10810
mod_vvisit_counterToplam733168

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail