TELEK OYUNU

OYUNA HAZIRLIK

 

Bu oyun bireysel olarak oynanan oyundur. Oyun için bir adet kuşların kanat yada kuyruk kısmına ait teleğe ihtiyaç vardır. Bu özellikle kaz teleği olması tercih edilir. Çünkü kaz teleği büyük aynı zamanda sağlamdır. Telek ne kadar büyük olursa oyun o kadar zevkle oynanır. Yine oyun için yaklaşık 2 cm çapında 20-25 cm uzunluğunda ağaca ihtiyaç vardır. Hazırlanan bu ağacın bir ucu mümkün olduğu kadar sivri hale getirilir. Diğer ucu ortasında yarılarak ikiye bölünür. Bölünen yere telek sokulur ve bir ip ile sıkıca bağlanır. Telekten tutulup fırlatıldığı zaman ağaç ile telek birbirinden ayrılmamalıdır. Yine bu oyunu oynamak için çayırlık bir alana ihtiyaç duyulur ki yöremizde bahar aylarında harman yerleri bu oyun için oldukça müsaittir.

 

OYUNUN OYNANIŞI

 

Düzeneğimizin telek kısmının ucundan tutarak dengeli ve özenle gökyüzüne doğru atarız. Yaklaşık 20-30 m yükselen teleğimiz ağacın ağırlığı nedeni ile aşağı doğru süzülerek düşer. Düşme sırasında teleğin etkisi ile ahenkli bir şekilde dönerek yere düşer ve çayıra saplanır. Bu oyun çocuklar tarafından çok sevilir. Çünkü oyunun oynanması kolay görüntüsü çok hoş olan bir oyundur. Eğer guruplar halinde oynanıyor ise kim daha yükseğe atacak, kim daha dik yere saplanmasını sağlayacak, kiminki daha güzel dönecek gibi yarışmalar yapılır.

 

OYUNUN FAYDALARI

 

Bu oyun malzemesi kolay bulunan oynanması kolay kuralları fazla ayrıntı içermeyen bir oyun olduğu için yağmurla geçen bir günün sonunda akşam güneşi altında oynanması tercih edilir. Bu oyun çocukların kol güçlerinin gelişmesine yardımcı olur. Çocukların dengeli bir şekilde atma yeteneklerini geliştirir. Diğer oyuncuların teleklerinden zarar görmemek için dikkat edilmesi gerektiğinden çocuklar kendini korumayı öğrenir. Oyuncaklarını çocuklar kendileri hazırladığı için el becerileri gelişir.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün569
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1045
mod_vvisit_counterBu ay8717
mod_vvisit_counterToplam717663

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail