VIZIRDAK

OYUNA HAZIRLIK

 

       Bu oyun üç çeşittir. El Vızırdağı, Kol Vızırdağı, Yer Vızırdağı. Bu oyunlarda el vızırdağı ile yer vızırdağı kış oyunu olup kol vızırdağı yazın oynanan oyundur. Bireysel olarak oynanır.

         1.EL VIZIRDAĞI. Yaklaşık 15–20 cm uzunluğunda, 3–4 cm genişliğinde 4–5 mm kalınlığında kuru bir tahta parçası alınarak uçları yuvarlak hale getirilir. Tahtanın enine, boyuna ortası bulunur. Bulunan ortadan 0,5 cm uzaklıkta her iki tarafa birer delik açılır. Açılan bu iki deliğe yaklaşık 60–70 cm boyundaki ipin her iki ucu da geçirerek bağlanır. Vızırdağımız hazır olmuştur.

 OYUNUN OYNANIŞI

         Tahta ipin ortasında kalacak şekilde ip her iki elin işaret parmağına geçirilerek sallanır. Tahta dengeli, dikkatli bir şekilde dönderiler. İp yumuşak bir şekilde çekilip bırakılarak dönme işlemi hızlandırılır. Dönen tahta hızlandıkça vızır vızır ses çıkarmaya başlar.

Bu işlem düzenli olarak yapılmaya devam ettikçe ahenkli bir ses eldi edilir. Ayrıca çocuklar bu vızırdak ile kar ve buz kesmeyi severler. Çünkü bu vızırdak kar veya buzu düzgün bir şekilde istenilen yerden keser. Vızırdak çeşitli renklerde boyanır. Böylece döndüğü zaman güzel bir görüntü elde edilir. Vızırdak çok ip kopardığı için mutlaka yedek ip bulundurulmalıdır. Guruplar halinde döndürüldüğü zaman ses çıkartma yarışması yapılır. Kar ve buz kesme yarışması yapılır. Ayrıca boyama işlemi sonucu daha güzel rengi elde etme yarışması yapılır.

 

OYUNUN FAYDALARI

 

         Oyuncağın yapımı çocukların el becerisini geliştirir. Oyuncağı döndürmek çocukların bileklerini iyi kullanmalarını sağlar. Kollarının güçlenmesine yardımcı olur. Dengeli dönmesi için çaba harcaması dengenin önemini kavramasına yardımcı olur. Ortasını bulma çalışmalarında ölçünün önemini kavrar. Vızırdağı çevirmek için herhangi bir ortama gerek olmadığından evde oynanabilir. Çocukların dışarılarda oynaması gerekmez.

 

2.KOL VIZIRDAĞI Yaklaşık 20–25 cm uzunluğunda, 3–4 cm genişliğinde, 4–5 mm kalınlığında kuru bir tahta parçası alınarak uçları yuvarlak hale getirilir. Tahtanın her iki kenarına da boydan boya iri çentik atılır. Tahtanın iki kenarına da iri ağızlı testere görüntüsü verilir. Daha sonra tahtanın bir ucu delinir. Yaklaşık 50–60 cm uzunluğunda sağlam bir ip bu delikten geçirilir. Vızırdağımız hazır olmuştur. Bu vızırdağı çevirmek için geniş bir yere ihtiyaç vardır.

 

OYUNUN OYNANIŞI

 

         İp en ucundan tutularak vızırdak kol ile birlikte çevrilmeye başlanır. Çevirme işlemi hızlandıkça vızırdağımız kenarlarına atılan çentiklerden dolayı hırıltıya benzer bir ses çıkarır. Bazen bilinçli olarak vızırdağımızın ucu yere vurularak ses değişikliği sağlanır. Hızlanma arttıkça seste artar. Düzenli şekilde çevrildiği zaman ses de ahenkli gelir. Guruplar halinde oynandığı zaman ses çıkartma yarışması yapılar. Vızırdağın çentiklerinden dolay bu oyunu oynayan çocuğu izlemekte çok güzeldir.

OYUNUN FAYDALARI

 

         Oyuncağın yapımı çocukların el becerisini geliştirir. Oyuncağı döndürmek çocukların bileklerini iyi kullanmalarını sağlar. Kollarının güçlenmesine yardımcı olur. Dengeli dönmesi için çaba harcaması dengenin önemini kavramasına yardımcı olur. Bu oyun geniş alanlarda oynandığı için çocukların beden gelişimine yardımcı olur.

 

         3.YER VIZIRDAĞI Yaklaşık 5–6 cm çapında 3–4 mm kalınlığında bir tahta bulunur. Tahta tam daire halinde hazırlanır. Ortası bulunur. Tam ortasından büyük bir dikkatle delinir. Delinen yerden bir ucu diğer ucundan biraz daha kalın olan 0,4–0,6 mm çapında 3–4 cm boyunda bir ağaç geçirilir. Kalın olan yer kısa ince olan yer uzun olacak şekilde ve deliğe sıkıca girmesi sağlanır. Kalın kısmın ucu hafif yuvarlak yapılır. Vızırdağımız hazırdır artık. Vızırdak döndügü zaman güzel görünmesi için çeşitli renklere boyanır.

 

OYUNUN OYNANIŞI

 

       Vızırdağın ortasından geçen ağacın ince olan kısmı işaret parmağı ile başparmak arasına sıkıştırılır. Kalın olan kısmı yere gelecek şekilde döndürülerek yere fırlatılır. Yerde vızırdağımız dönmeye başlar. Bu oyunun düzenli bir şekilde oynanması için pürüzsüz yere ihtiyaç vardır. Bu nedenle bu oyun evlerde oynanır. Renkli olduğu için döndürüldüğü zaman çok güzel bir görüntüsü vardır. Bu vızırdagın ustası olan bir çocuk avucunun içinde bile döndürebilir. Guruplar halında oynandığı zaman daha fazla dönme yarışması yapılır. Bu vızırdağın aralıksız dört ile dört buçuk dakika döndürüldüğü bilinir.

 

OYUNUN FAYDALARI

 

       Bu oyunu oynamak için geniş yere ihtiyaç yoktur. Pürüzsüz küçük bir yer yeterlidir. Oyuncağımız hiçbir ses çıkartmaz. Sessizlik içinde oynanan bir oyundur. Bu nedenle bu oyun kƱş ny}nudur. Oyuncağın yapımı çocukların el becerisini geliştirir. Oyuncağı döndürmek çocukların bileklerini iyi kullanmalarını sağlar.

           Kolların güçlenmesine yardımcı olur. Dengeli dönmesi için çaba harcaması dengenin önemini kavramasına yardımcı olur. Ortasını bulma çalışmalarında ölçünün önemini kavrar.

         Bu üç vızırdağın daha dayanıklı olması, daha güzel görüntü vermesi veya daha yüksek ses çıkartması için çam ağacından yapılması önerilir. Hiçbir ağacın kabuğundan yapılmamalıdır. Ayrıca plastikten yapılması oyuncakların anlatmaya çalıştığımız özelliklerinin birçoğunun ortadan kalkmasına neden olur.

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün560
mod_vvisit_counterDün476
mod_vvisit_counterBu hafta1036
mod_vvisit_counterBu ay8708
mod_vvisit_counterToplam717654

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail