ZIMBA OYUNU

OYUNA HAZIRLIK

 

        Bu oyun bir adet 70-80 cm uzunluğunda sopa ile 12 adet 20-25 cm uzunluğunda çelik ile oynanır. Aynı zamanda bu oyun için tuğla büyüklüğünde 3 adet taş gereklidir. Bu oyun geniş, düz, saklanacak yeri çok olan yerde oynanır. Özellikle sonbahar aylarında ekinler ve çayırlar biçildikten sonra oynanan bir sonbahar oyunudur. Oyunda en az üç oyuncu olmalıdır. Ancak oyuncu sayısının üst sınırı yoktur. Bu nedenle çocuklar kalabalık oldukları zamanlarda bu oyunu tercih ederler. Oyun oynanacak bölgede tüm ağaç dalları temizlenerek oyunda kullanılan çelikler ile karışmamaları sağlanmalıdır. Çelikler ile ağaç dalları karışır ise ebenin çelik toplama süresi kısalır. Oyuncuların saklanma süreleri azalır.

 

OYUNUN OYNANIŞI

 

        Hazırlanan taşlar, Çelikler, sopa oyun alanına getirilir. Taşların ikisi birbirine paralel diğeri paralel taşlara teğet olacak şekilde konur. Paralel taşların arasındaki mesafe çeliklerin boyu kadar olmalıdır. Çelikler paralel duran taşın üzerine bir deste şeklinde dizilir. Sopa çeliklerin altından geçirilerek ucu yerde; diğer ucu havada kalacak şekilde teğet duran taşın üzerine konur. Uzun sopa bu hali ile yaklaşık kırk beş derecelik bir açı oluşturmalıdır. Bu taşlar, sopa, çeliklerden oluşturulan düzeneğe “Ocak” denir. Tüm oyuncular ocağın başında toplanır. Saklambaç oyununda olduğu gibi çeşitli şekillerde ebe belirlenir. Ebe ocağın başında önceden belirlenen miktarda sayı sayar. Bu sayma işlemi genellikle yüze kadardır. Tüm oyuncular saklanır. Ebe saklanan oyuncuları tek tek bularak sopanın havada duran ucuna eli ile dokunur. Oyuncunun adını saklanan tüm oyuncular duyacak şekilde bağırarak “ZINBA” der. Örneğin “Ertuğrul Zımba!” Ebe oyuncuları ararken herhangi birisi ebe Zımba yapmadan önce gelir sopanın havada duran ucuna basar ve tüm çelikler havalanarak savrulur. Ebe çelikleri toplamakla meşgul iken tüm oyuncular yeniden saklanır ve oyun yeniden başlamış kabul edilir. Ebe tüm oyuncuları bulup zımba yaparsa ilk zımbalanan oyuncu ebe olur. Oyuncular kıyafetlerini değiştirerek ebenin yanlış oyuncuyu zımbalaması sağlanır ise tüm oyuncular saklandıkları yerlerden alkış yaparak çıkar ve “çanak çömlek patladı! patladı!” diye bağırırlar. Ebeyi aldatmayı başaran oyuncu sopanın ucuna basar tüm çelikleri havalandırarak savrulmasını sağlar. Oyun yeniden başlar. Oyuncuların saklanma süreleri çeliklerin toplanıp taşlar üzerine deste şeklinde konduktan sonra sopanın ocağa yerleştirildiği süre kadardır.

 

 OYUNUN FAYDALARI

 

        Bu oyun hazırlık aşamasından oyunun sonuna kadar tüm bölümlerinde çocuklar için bir çok yararlar sağlar. Hazırlık aşamasında çeliklerin hazırlanması, sopanın hazırlanması, ocağın hazırlanması çocukların el becerilerini geliştirir. Çocukların oyunun oynanışı sırasında kısa mesafeli hızlı koşu yeteneklerini geliştirir, saklanma sırasında çocukların görüş açılarının hesaplanması, rakip gibi düşünme yeteneklerinin gelişmesi, kıyafet değiştirerek ebeyi aldatma yöntemini kullanmak ise duruma göre hareket etme yeteneklerinin gelişmesini sağlar. Oyunun oynanacak yerin seçimi ise çocuklarda araziyi değerlendirme ve arazideki engelleri kullanma yeteneklerini geliştirir. Yöremizde çocuklar tarafından en çok tercih edilen oyunlardandır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

ÜYE GİRİŞİ


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?
Kayıt Ol Kayıt Ol
Not: Kayıt işleminden sonra Activasyon maili ulaşmadıysa Önemsiz postaları Kontrol ediniz.

KİMLER ÇEVRİMİÇİ

Yok

ZİYARETÇİ SAYACI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün295
mod_vvisit_counterDün361
mod_vvisit_counterBu hafta1027
mod_vvisit_counterBu ay4573
mod_vvisit_counterToplam772246

SPONSORLARIMIZ

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail