İnsanlar tüm canlılar gibi doğup, büyür, yaşar ve ölür. Yaşanılan sürede kişinin kendisine ve topluma faydalı bir birey ve insan şeref ve haysiyetine yakışır bir şekilde yaşamalıdır. İnsanı diğer canlılardan farklı kılan bu özelliğidir.

 İnsan kendisini yetiştiren anne, baba ve içinde bulunduğu topluma karşı sorumlu olup, görev ve sorumluluklarını yerine getirmelidir.

 İnsanın doğup büyüdüğü yer Anavatan’dır. Bizim kültürümüzde Anavatan kutsaldır, saygı gösterilmeli ve korunup kollanması için can pahasına da olsa çalışılmalıdır. Kişinin Anne ve babasının vatanı, kendisi orada yaşamasa bile onun için de Anavatan’dır. Üzerinde doğup büyümek şart olmayıp, o topraklar kişinin baba diyarı, ana diyarı yani bizim deyimimiz ile "tütününün tüttüğü" yerdir.

 Küreselleşme sonucunda Dünya çok küçülmüş, ekonomik ve benzeri sebepler ile  insanlar  Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşar hale gelmişlerdir. Uzak diyarlarda yaşamak Anavatan ile bağları kopartmak yerine, Anavatana özlemi daha da artırmaktadır.

  Köyümüzde son yıllarda nüfus oldukça azalmış ve dışarıya göç vererek her geçen gün daha da azalmaktadır. Ancak burası bizim ana-baba ocağımızdır. Korunup kollanmalı, yardım edilmeli ve köyün coğrafyadan silinmesi önlenmelidir. Başka köy yada kasabalarda köyünden uzaklarda yaşayan insanlar, köylerine yaz aylarında kullanmak üzere ev yaptırmakta ve emekliliklerini doğup büyüdüğü topraklarda geçirmektedirler. Köyümüzün coğrafi konumu, yerleşim yerlerine uzaklığı, doğası, havası, suyu ve ormanı yaşamak için idealdir.

 Hem medeni dünyada hem de dinimizde yardımlaşmak esastır. Ekonomik gücü yerinde olan kişilerin yapacakları bağış ve yardımları köyde yaşayan insanlara yapmaları, köye sosyal tesisler yaptırmaları ve katkı sağlamaları o isimleri unutulmaz kılacaktır. Zira, İslam dininde yardım öncelikle yakın akraba, eş dosta yapılır.

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SON EKLENEN FOTOGRAFLAR

AYKAN & FERDANE KAFA...
Image Detail
HAMZA KAFADAR (AYKAN...
Image Detail
SUVEYDA KAFADAR (AYK...
Image Detail
ZEKİYE & DİLAVER KAF...
Image Detail
ESMA, MÜZEYYEN, ESRA
Image Detail